Kije do bilarda wykonuje się z różnych gatunków drewna (lepszej jakości kije) bądź z jesionu albo klonu. Poza tym kij składa się jeszcze: ze szczytówki, z tulei oraz tipu.
Szczytówka nasączana jest specjalnym woskiem, żeby była odporna na działanie czynników zewnętrznych. Tulejkę zwie się też "ferulą". Wykonuje się ją z tworzywa sztucznego albo metalu. Jej celem jest ochrona kija w momencie uderzenia w bile.
Z kolei na tip mówi się też kapka. Dzięki niej bila uderzana jest cicho i po zetknięciu się z kijem nabiera prostego toru toczenia. Kapka może być przyklejana (w kijach profesjonalnych) lub przykręcana (w kijach gorszej jakości).
Ten fragment kija, który trzymamy, pokrywa się skórą lub nicią lnianą. To sprawia, że przyrząd nie ślizga się albo ryzyko poślizgu jest bardzo ograniczone. W profesjonalnych urządzeniach można regulować wagę poprzez wkręcania i wykręcanie śrub do i z rękojeści.
Kije do bilarda należy chronić przed wilgocią, światłem słonecznym i uszkodzeniami mechanicznymi. Taką ochronę zapewnia futerał, którego warto używać, jeśli chodzimy grać w bilard do klubu i każdorazowo zabieramy swój kij.
Takich obostrzeń nie wymaga bilard online. Tutaj musimy chronić tylko nas samych. Dlaczego? Gra w bilard bardzo wciąga. Wspaniale odpręża i zapewnia świetną zabawę. Ani się obejrzymy, rozegramy kilka partyjek i minie kilka godzin.