Bilard jest coraz popularniejszą rozrywką. Dla niektórych (np. dla wielokrotnego mistrza Polski amatorów Marcina Nietschkego z Zielonej Góry) gra w bilard stała się sposobem na życie, z której można się utrzymać.
Do bilarda potrzebne jest sprzęt: bile, stół do bilarda i kije do bilarda. Bez nich pozostaje nam jedynie bilard online. Choć i on dostarcza mnóstwa frajdy. Poza tym nie trzeba nigdzie wychodzić, żeby w niego zagrać. Wystarczy laptop, netbook czy komputer z dostępem do internetu. Można też zagrać w bilard w telefonie komórkowym. Nowsze modele mają dostęp do sieci i duży wyświetlacz. Niektóre przystosowany są typowo do gier.
Bilard online jest też atrakcyjny z tego powodu, że możemy dobierać sobie za przeciwnika komputer albo gracza z drugiego końca świata. Tak rodzą się znajomości, które można wykorzystać np. do nauki języka obcego.
Natomiast w realu bez kija, bil oraz stołu się nie obejdzie. Kij bilardowy jak każdy sprzęt sportowy ma charakteryzuje się znaczną rozpiętością cenową. Najtańsze można kupić za kilkadziesiąt złotych. Zawodowcy wydają na kije do bilarda kilka tysięcy dolarów. Standardowo:
Amatorzy grający w bilard okazyjne, raczej nie dostrzegą różnicy między kijami z różnych pólek cenowych. Profesjonalista sam dobiera sobie kije do bilarda.
Do światowej czołówki producentów kijów bilardowych należą USA. To stamtąd wywodzą się tak znane firmy jak: